další instituce resortu ŽP  
Správa jeskyní ČR CZ PL EN RU DE
Bozkovské dolomitové jeskyně
Spustit virtuln prohldku

VEŘEJNOSTI NEPŘÍSTUPNÉ ČÁSTI BOZKOVSKÝCH JESKYNÍ

Jezero pod Peklem, foto P. ZajíčekPřestože návštěvní trasa v Bozkovských jeskyních prochází nejzajímavějšími místy systému, tvoří pouhou třetinu z celkového rozsahu známých prostor. Velkou část jeskyní, kam se návštěvník nemůže podívat, tvoří těsné a komplikované dutiny a průlezy. Například Bludiště ve Starých jeskyních, tvořené skulinami mezi shluky skalních bloků a zřícených stropů, je i pro zkušené jeskyňáře jen těžko průchodné. Odměnou za jejich námahu ale může být poznání zvláštního typu pizolitové výzdoby, jaký se v jiných částech jeskyní nenachází. Nejrozsáhlejší veřejnosti nepřístupnou částí systému je komplex Vánočních a Novoročních jeskyní objevených v šedesátých a osmdesátých letech minulého století. Zde zůstala bez porušení technickými pracemi zachována unikátní modelace jeskynních prostor včetně hlinitých a suťových výplní, které na zpřístupněné trase musely být většinou odstraněny. Vystupují zde překrásné listovité a lupénkovité struktury selektivní korozí vypreparovaných křemenných poloh i místa pokrytá velmi jemnými krystaly aragonitu.

Další poměrně rozsáhlé části systému se nacházejí pod hladinou podzemní vody a jsou tedy zcela zaplaveny. Tyto prostory se jeskyňářům podařilo objevit v roce 1986 v blízkosti Mládežnického a Jezerního dómu. Při dlouhodobém čerpání a postupném snižování hladiny vody sestoupili systémem propástek a menších síní do hloubky 14 m pod úroveň normální hladiny. Dnes jsou však tyto části opět zatopeny vodou.

Speleologický průzkum Bozkovských jeskyní stále pokračuje, a tak každoročně na jejich mapě přibude několik metrů nově objevených prostor.

 
Copyright © Správa jeskyní ČR | napište nám | mapa stránek | design by virushka | created by ONESOFT s.r.o.