další instituce resortu ŽP  
Správa jeskyní ČR CZ PL EN RU DE
Punkevní jeskyně
Spustit virtuln prohldku

V Moravském krasu je evidováno přes 1100 jeskyní a propastí. Vznikaly postupnou erozní a korozní činností srážkových vod a jejich podzemních toků v tektonicky porušených a relativně rozpustných vrstvách vápenců. Punkevní jeskyně tvoří vývěrovou a paleovývěrovou část hydrografického systému říčky Punkvy. Její zdrojnice se propadají v ponorových oblastech u Holštejna a Sloupu, a protékají nejdelší jeskynní soustavou v České republice - Amatérskou jeskyní, kde se slévají. Punkva pak vyvěrá na dně propasti Macochy a aktivní větví Punkevních jeskyní protéká až do 120 metrů hlubokého krasového kaňonu - Pustého žlebu. Ostatní části jeskyní jsou za normálních vodních stavů suché.

Punkevní jeskyně patří k vývojově mladším jeskyním. V předcházejících fázích odtékala podzemní Punkva paleovývěry do Suchho žlebu (dnešní Kateřinská jeskyně), předtím snad dokonce až do Jedovnické kotliny.

Punkevní jeskyně vznikaly v několika patrech, takže na křížení geologických poruch docházelo snadno k řícení stropů a propadům. Tak vznikla i mohutná propast Macocha nebo vysoký Reichenbachův dóm. Charakteristické jsou také až 80 metrů vysoké komíny, vytvořené vertikálním působením vod. Tunelová chodba je zase překrásnou ukázkou mohutné, tlakově erodované trubice. Geomorfologickou zajímavostí Punkevních jeskyní jsou i podzemní žlábkové škrapy, vytvořené intenzívním skapem a stékáním vody po strmých stěnách.

 
Copyright © Správa jeskyní ČR | napište nám | mapa stránek | design by virushka | created by ONESOFT s.r.o.